Slyšeli jste o Rebetongu a proč bude v budoucnu stále důležitější?

Stavební suť ze zdemolovaných staveb představuje až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v České republice a končí na skládkách, případně se využívá s nízkou přidanou hodnotou. Stavebnictví je největší konzument přírodních zdrojů: cementu a hlavně kameniva (7,5 mil.m3 betonu/rok v ČR). Zdroje kameniva ubývají, za posledních 34 let se neotevřel žádný nový lom. Společnost Skanska a.s., resp. její dceřinná společnost Skanska Transbeton, s.r.o., přišla s unikátním výrobkem, který oba tyto problémy řeší. Začala totiž vyrábět Rebetong – beton vyrobený až ze 100% recyklovaného kameniva, které pochází se stavební suti.

Rebetong je řešením pro obrovský objem odpadu, který v současnosti po demolicích staveb končí na skládkách a zároveň pro zachování přírodních zdrojů kameniva pro aplikace, kde je nenahraditelné. Životnímu prostředí zároveň uleví snížením uhlíkové stopy díky omezením těžby a snížením dopravy přírodního kameniva z omezeného počtu lomů na betonárnu, případně i snížením dávky cementu v betonové směsi. Cílem projektu Rebetong je změnit přístup z "downcycling“ na "upcycling" a podpořit tak zavedení základních principů cirkulární ekonomiky ve stavebnictví.

Rebetong dosahuje podobných užitných vlastností jako konvenční beton z přírodního kameniva a momentálně probíhá certifikovaná výroba v pevnostních třídách do C 25/30. Je tedy použitelný pro běžné stavební konstrukce.

Jedním z hlavních pilotních projektů je residenční projekt Skanska - Čertův Vršek v Praze, kde jsou realizovány podkladní betony a nosné železobetonové stěny celkově v objemu 1 000 m3. Uspoří se tak 2 000 tun přírodního kameniva a využije se 1 600 tun recyklátu.

Světově unikátní patentovaná technologie umožňuje použití stavební suti jako 100% náhrady přírodního kameniva v betonu. Vývoj betonu z recyklátů je v poslední době v centru zájmu jak v byznysovém, tak zejména v akademicko-výzkumném prostředí. Částečná náhrada přírodního kameniva recyklovaným je už dnes poměrně běžná, ale 100% náhrada a to i cihelným recyklátem je předmětem unikátní technologie Rebetong s obdobnými užitnými vlastnostmi jako konvenční beton. Česká republika se tak stává průkopníkem v této oblasti a zbytek světa čeká na pilotní projekty, aby mohli v širší míře využívat druhotných surovin z demolic staveb.  Výrobek je chráněn českým i mezinárodním patentem.

 

Více informací na  www.skanska.cz/rebetong .

 

Datum zveřejnění: 30.4.2021 , Autor: Skanska Transbeton, s.r.o.

Zpět na všechny novinky

Novinky

Potřebujete pomoci s Betonserverem?

Ozvěte se nám

E-mail info@betonserver.cz