Skanska Transbeton se podílí na záchraně paláce hradu Helfštýn

Složité podmínky, speciální receptura, maximální profesionalita, ohleduplnost a šetrnost… tak se dá popsat práce betonářů společnosti Skanska Transbeton s.r.o., kteří se v těchto dnech podílejí na záchraně paláce moravského hradu Helštýn patřícího svou rozlohou k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě.

Beton se speciální recepturou dovážený z naší betonárny v Lipníku nad Bečvou pomáhá zpevnit hradební zdi a zbytky kleneb.

Rekonstrukce hradu, jejímž investorem je Olomoucký kraj a zhotovitelem Společnost „Sdružení pro zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn HOCHTIEF CZ a.s. – ARCHATT PAMÁTKY“, spočívá v záchraně hradního paláce a jeho zpřístupnění veřejnosti. Základem jsou nutné práce spojené  se statickým zajištěním hradebních zdí a zbytků kleneb pomocí mikropilot, helikální výztuže a stažení lany a sanací stávajících konstrukcí. Do takto ošetřeného torza se vloží nové konstrukce, které ze stávajících jednotvárných prostor vytvoří prostory různého vzhledu a členění – částečně uzavřené nebo naopak otevřené, zastřešené v různých výškách. Na nové konstrukce budou použity tři základní materiály – plech z patinující oceli, leštěný beton a sklo. Skanska Transbeton, s.r.o. je v případě rekonstrukce hradního paláce subdodavatelem pro společnost SASTA CZ, a.s. sanace staveb.

„V pondělí a úterý 18. a 19. prosince jsme denně dodali na stavbu zhruba 15 metrů krychlových betonu. Kvůli velmi špatné přístupnosti k hradu bylo potřeba beton vozit pomocí mobilního nakladače UNC a naším mobilním pístovým čerpadlem jsme jej hadicemi o průměru 65 mm čerpali ještě do vzdálenosti zhruba padesáti metrů,“ popsala náročné práce obchodní zástupkyně závodu Betony a lomy Skanska Transbeton Vlasta Skopalová s tím, že bylo třeba pro tyto účely speciálně upravit recepturu betonu, aby byl jemnější a řidší. „ Skanska Transbeton, s.r.o. se bude podílet na rekonstrukci hradního paláce i v příštím roce. Termín druhé etapy stavebních prací bude stanovený až podle vývoje počastí,“ dodala Vlasta Skopalová.

Hrad Helfštýn je kulturní památkou spravovanou Muzeem Komenského v Přerově, proto náročná rekonstrukce probíhá pod přísným dohledem památkářů. Rozsáhlé opravy torza renesančního paláce a jeho nádvoří začaly letos v září a trvat by měly do dubna roku 2020. Po dobu více než dvou let tak hrad čeká omezení běžného provozu a zredukovaný bude i tradiční kulturní program. Nově upravené prostory paláce určené nejen pro oblíbené stálé expozice by pak návštěvníkům měly vše vynahradit.

 

      

      

       

      

         

  

   

Datum zveřejnění: 4.1.2018 , Autor: Skanska Transbeton, s.r.o.

Zpět na všechny novinky

Novinky

stroje Dr. Bender v nabídce diadex s.r.o.

Vážení přátelé, od října jsme zástupci společnosti Dr. Bender pro Českou a Slovenskou republiku. Více informací můžet získat na adrese https://www.diadex.cz/drbender_beluga_cz.ht…

NOVÝ DIADEX SHOP

  Vážení zákazníci a obchodní partneři, dnes jsme pro Vás spustili NOVÝ internetový obchod - diadex e-shop. Zaregistrujte se a získejte přístup do Speciální nabídky plné ak…

Potřebujete pomoci s Betonserverem?

Ozvěte se nám

E-mail info@betonserver.cz