Ekostyrenbeton a pěnobeton – nejlepší podklad pod anhydrit

Na stavbě se velmi často setkáváme s tím, že stavebník má křivě vylitou základovou desku betonem. Na tuto desku se položí hydroizolační pruhy a na ně se vyzdí hrubá stavba. Potom se položí vodorovná hydroizolace do všech místností a spojí se s hydroizolačními pruhy pod svislými konstrukcemi. Tím vznikne hydroizolační vana.

  

Lité podlahy (anhydrity) a jejich problémy

Na stavbě se velmi často setkáváme s tím, že stavebník má křivě vylitou základovou desku betonem. Na tuto desku se položí hydroizolační pruhy a na ně se vyzdí hrubá stavba. Potom se položí vodorovná hydroizolace do všech místností a spojí se s hydroizolačními pruhy pod svislými konstrukcemi. Tím vznikne hydroizolační vana. Dále následují profese voda, topení, plyn, elektro…

Po podlaze je často vedeno velké množství rozvodů - husích krků. A do této situace nastoupí podlaháři, kteří pokládají podlahový polystyren, snaží se ho vyřezávat tak, aby v něm „utopili“ zmiňované rozvody a navíc potřebují vyrovnat výškové rozdíly křivě vylité základové desky. Nakonec se aplikuje anhydrit, který to vše schová. Jenže lité podlahy nejsou právě nejlevnější záležitost a dorovnávat výškové rozdíly tak, že někde bude anhydrit v síle 5 cm a někde bude anhydrit v síle třeba 8 cm je naprosto neekonomické. Proto se v praxi hledá kompromis a velice snadno se najde. Sníží se síla vrstvy lité podlahy předepsaná výrobcem anhydritových směsí. Není snad zapotřebí zdlouhavě vysvětlovat, jak takové kompromisy mohou dopadnout. Lité podlahy v místech, kde je nedostatečná síla vrstvy obvykle prasknou, ale co je ještě horší, prasknou až ve chvíli, kdy je hotova finální nášlapná vrstva, ve chvíli, kdy jsou lité podlahy zatíženy v provozu. Pak teprve je každá rada drahá.

 

Lité podlahy (anhydrity) a jejich podklady

 Abychom předešli u aplikace lité podlahy těmto problémům, použijeme jako výplň, tepelnou izolaci a vyrovnávku naprosto bezkonkurenční a nejvhodnější materiál, čímž je ekostyrenbeton, nebo pěnobeton.

Ekostyrenbeton je lehký tepelně izolační, tvarovatelný beton, který lze vyrobit na stavbě svépomocí v běžných mechanizačních prostředcích a to smícháním cementu, písku, vody a ekostyrenu (což je plnivo lehkých betonů vyrobeno z chemicky upraveného granulátu pěnového polystyrenu) v přesně stanovených poměrech. Ekostyrenbeton lze vyrobit  od objemové hmotnosti 200 kg/m3 až do objemové hmotnosti 1500 kg/m3, čímž si de facto měníme parametry výsledného lehkého betonu.

Podobně, jako ekostyrenbeton se vyrábí pěnobeton, který je rovněž velmi vhodný, jako podklad pod lité podlahy – anhydrit, avšak pěnobeton si stavebník nemůže zhotovit svépomocí. K výrobě potřebuje pěnový generátor, v němž se z kapalné chemické látky  vyrobí technická pěna, která se podobně, jako ekostyren v řízeném míchacím procesu vmísí do cementového mléka a tím vzniká porézní lehký beton, který má navíc ještě samonivelační schopnosti, takže jeho použití, jako podklad pod lité podlahy je nejideálnější, protože je naprosto rovný, dostatečně pevný a při následné aplikaci lité podlahy není žádná nadspotřeba. Anhydrit je při takové aplikaci lité podlahy v konstantní síle a nehrozí tudíž jeho prasknutí.

 

V neposlední řadě je zapotřebí uvést, že veškeré rozvody tažené po podlaze, aplikuje – li se ekostyrenbeton, nebo pěnobeton, jsou zality tak, že zde nevznikají teplotní mosty, jako tomu mnohdy bývá špatnou pokládkou polystyrenových desek.

A co dodat na závěr? Podklad ekostyrenbeton, nebo pěnobeton pro lité podlahy je cenově srovnatelný s běžnými polystyrenovými deskami, případně se s nimi dá při aplikaci zkombinovat.


 

EKOSTYREN s.r.o.
U Řeky č.p. 804 
720 00 Ostrava - Hrabová
 
POBOČKA OSTRAVA:
Expedice: 596 735 923 , 596 781 912 , 736 480 749 , expedice@ekostyren.cz
Technické odd.: 596 728 365 - 7 , info@ekostyren.cz
Ekonomické odd.: 596 735 922 , buchtova@ekostyren.cz
 
Datum zveřejnění: 15.7.2011 , Autor: EKOSTYREN s.r.o.

Zpět na všechny novinky

Novinky

Potřebujete pomoci s Betonserverem?

Ozvěte se nám

E-mail info@betonserver.cz